15/Ekim/2016, 09:42 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

RUHUMUZUN İNCELİKLERİ

RUHUMUZUN İNCELİKLERİ

Hakan Yaman

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1207 kez okunmuştur

RUHUMUZUN İNCELİKLERİ

 

            RUH’un kelime anlamına baktığımızda, Türkçede birçok farklı anlama geliyor. En önemli anlamı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor. İnsanlar öldükten sonra bedeninden çıkan ve yaşamaya devam eder anlamı taşıyan Ruh’u, yaşadığımız şu hayatta birçok yerde kullanmışlığımız vardır.

Örneğin son günlerde çok kullandığımız YENİKAPI RUHU…

            15 Temmuz darbe girişi sonrasında Türk halkının ortaya koyduğu ruh hali demokrasiye sahip çıkma, vatanın bölünmez bütünlüğünü koruma yönünde değerlendirilebilir.

            Tankların ve silahların önüne vücudunu siper eden, bu uğurda şehit ve gazi olanların o anki ruh halini başka türlü tarif etmek mümkün değil!...

            Yine İstanbul Yenikapı’da 5 milyon insanın tek vücut olup, ellerinde Türk bayrakları ile dünyaya verdiği mesaj sonrasında herkesin dilinde dolaşan o meşhur sözün adı YENİKAPI RUHU değil miydi!..

            İçimizdeki o manevi, ölümsüz güce “RUH” diyoruz, bazen de toplumda o içinizdeki manevi, ölümsüz gücü yitirenlere de “RUHSUZ” diyoruz.

            Yenikapı Ruhu maalesef kısa bir süre sonra ölmüş ve yok olmuştur.

            5 Milyon insanın biraraya geldiği o Yenikapı Ruhu’nda kimler yoktu ki; şöyle bir hafızalarımızı tazeleyelim.

            Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan,

            Başbakan Binali Yıldırım,

            Genelkurmay Başkanı Org. Hulisi Akar,

            CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,

            MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,

            11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve diğerleri…

            Daha da önemlisi herhangi bir siyasi partinin görüşünden olan, meshebi, kültürü, dili farklılık gösterebilen ama ortak noktaları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve ellerinde Türk bayrağı taşıyan yaklaşık 5 milyon insan....

            O gün ortak duygu, düşünce ve ruh hali ile meydanı dolduranların o içlerindeki ruh, bugün yerini başka ruh haline bırakmış durumda.

            Başta siyasiler olmak üzere toplumun birçok kesiminde ötekileştirme, siyasallaştırma, çatışma ve görüş ayrılıkları ayyuka çıkmış ve Yenikapı Ruhu ölmüştür.

            Ülkemizin bugünlerde çok daha fazla ihtiyaç duyduğu Yenikapı Ruhu’nu yeniden kazanmak için illaki yeni bir felaketin, darbe girişiminin ya da savaş halinin mi olması gerekiyor?...

            Türkiye üzerine oynanan oyunun senaryosunu hepimiz biliyoruz. Oyuncularda belli ama bir kısmımız bu oyunu alkışlarken bir kısmımız bu oyunu bozmaya çalışıyor.

            İçimizdeki o ölmüş, yok olmuş RUH’u yeniden canlandırmak ve bize yakıştırılan RUHSUZLAR ithamından kurtulmak için sırt sırta vermemiz, birbirimizin açığını ortaya koymak yerine destek olmamız gerektiğini düşünüyorum.

            Bu arada facebook üzerinden başlatılan savaşları da yakinen takip ediyoruz. Sonu nereye varacak bilinmez     ama iki testiden birisinin kırılacağı kesin. Saygılarımla...

 

 


 Eğirdir Haber Akın Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Eğirdir Haber Akın Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Copyright © 2010 Sinan Ofset Kuruluşudur.

Adres : Atatürk Caddesi No: 24 Eğirdir / Isparta [0 542 621 51 71]
Tel :0 246 311 46 75
Faks : 0 246 311 58 58
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]