• 1

03/Kasım/2017, 10:33 - Anasayfa // KÜLTÜR VE SANAT Haberi yazdır

EĞİRDİR'DE BİR AŞK HİKAYESİ... "MÜJGAN"

EĞİRDİR'DE BİR AŞK HİKAYESİ...

Hemşehrimiz Türkan Türk'ün yaklaşık 20 yıl önce kaleme aldığı, Eğirdir'de bir aşk hikayesini anlatan "Müjgan" adlı romanını yakında gazetemiz Akın'da yayınlamaya başlayacağız

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Hemşehrimiz Türkan Türk'ün yaklaşık 20 yıl önce kaleme aldığı, Eğirdir'de bir aşk hikayesini anlatan "Müjgan" adlı romanını yakında gazetemiz Akın'da yayınlamaya başlayacağız. 

Eğirdir doğumlu olan hemşehrimiz Türkan Türk'ün kendi anlatımıyla özgeçmişi şöyle:

"Kütükte 12 Mart 1944 yazılı. Doğruluğuyla ilgili garanti veremem.

İlk Okulu Eğirdir Zafer İlk Okulunda bitirdim. Sonra çok severek gittiğim ve yavaş yavaş kendimi bulmaya başladığım Yazla'daki Eğirdir Orta okulu. Sonra o zamanlar için bana çok uzak gelen  Bursa Kız Lisesi. Orada yatılı "leylî meccanî"ydim, üç sene...

Sonra mecburi bir seçimle İngilizce Türkçe öğretmeni yetiştiren İstanbul Çapa Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümüne kaydoldum. Orada çok değerli Hocalarımı tanıdım. Orhan Şaik Gökyay ,Baha Dürder gibi. Orhan hocam beni yazma ya teşvik eden ilk büyüğümdür. Anmadan edemeyeceğim. Ruhu şad olsun Bende çok emeği vardır. Baha hocamın da. 1966'da okulu bitirdim ve Mardin Nusaybin'e tayin oldum. Orada öğretmenliğin tadına vardım. Öğrencilerimle hala irtibat içindeyim.

1968 senesinde evlenip Almanya'ya göç ettim. İkisi de hukukçu olan iki kızım ve 4 torunum var.

1996 senesinde yalnızlığı tercih edip eşimden ayrıldım. Almanya'da  alman okullarında Türkçe, İngilizce ve daha sonra Almancayı öğrenip ve imtihanla hak kazanıp Alman Okullarında Almanca dersleri verdim. 2000 yılında emekli olup Türkiye'ye döndüm. 2015 senesi Ekim ayına kadar Ayvalık Cunda'da yaşadım. Bu çok sevdiğim adada daha uzun yaşamak mümkün olmadı. Kan kanserine yakalandım ve Almanya'ya döndüm. Su anda Almanya'nın Taunus dağlarının tepesinde Kronberg kasabasında yaşıyor ve tedavi görüyorum. 

Selam sevgiler."

tarafından yazılan bu haber, 1084 defa okunmuştur.
YORUM YAZ

ibrahim
Memleketi Eğirdir hasreti ve aşkını içinde yaşatan sevgili Türkan Türk gelecek nesillere güzel bir armağan bırakıyor. yaşanan herşey bir süre sonra hikayeye dönüşür, bu dönüşümü Türkan hanımın gözlemleriyle yaşayacağız. Bizi biz yapan ve kaybolan geleneklerimiz üzerine yeniden düşünmemize vesile olacağına inanıyorum. yazı dizisini dört gözle bekliyoruz... yüreğinize sağlık sevgili Türkan.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Eğirdir Haber Akın Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KÜLTÜR VE SANAT Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

Copyright © 2010 Sinan Ofset Kuruluşudur.

Adres : Atatürk Caddesi No: 24 Eğirdir / Isparta [0 542 621 51 71]
Tel :0 246 311 46 75
Faks : 0 246 311 58 58
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]