• 0

04/Aralık/2017, 10:21 - Anasayfa // GÜNCEL Haberi yazdır

Isparta'ya 44.2 milyonluk Yatırım…

Isparta'ya 44.2 milyonluk Yatırım…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 7.7 milyar TL maliyetle yapımı tamamlanan 375 dev eserin açılışı Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Isparta'ya 44.2 milyonluk Yatırım…

                Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 7.7 milyar TL maliyetle yapımı tamamlanan 375 dev eserin açılışı Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde yapımı tamamlanan 7,7 milyar lira yatırım bedelli 375 dev eser, 29 Kasım 2017 tarihinde Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle hizmete alındı.

                Açılışı yapılan 7.7 milyar TL bütçeli projelerin 355 milyon TL'si DSİ 18.Bölge'de, 44.2 milyon TL'lik kısmı ise Isparta'da gerçekleştirildi. Isparta'da hizmete sunulan tesislerden yıllık 14 milyon TL gelir artışı öngörülüyor. Hizmete açılan yatırımlar arasında Isparta'dan Sütçüler Kesme Barajı, Sütçüler Kesme Barajı Sulaması, Gönen Bağarası Göleti Sulaması, Eğirdir Sarıidris Sulaması, Eğirdir Barla Pompaj Sulaması, Gönen Güneykent Barajı Sulaması ile 21 adet taşkın koruma inşaat projesi bulunuyor. Tüm bu tesisler 44 milyon 200 bin TL'ye maledildi.   Bu eserlerden milli ekonomiye yıllık 14 milyon TL gelir artışı olması öngörülüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılış töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul'un susuz günlerini hatırlatarak, "O dönemde su istasyonları vardı. İnsanlar ellerinde bidonla kuyruklarda bekliyorlardı. Evlerindeki küvetleri o sularla dolduruyorlardı. İstanbul susuzluktan kırılıyordu, İSKİ adı yolsuzluklarla anılan bir kurum haline gelmişti. Veysel Hocamızı İSKİ’nin başına getirdik. Kurumu ayağa kaldırdık. İstanbul’un su sorununu kökten çözdük” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Yapılan barajlarla hem içme suyu hem tarımsal sulamada çok önemli mesafe kaydettik. Ülkemiz zirai gelir alanında dünyada 7. sıraya yükseldiyse gerisinde bu yatırımlar vardır. KKTC'ye de su götürdük. Bu dünyada uygulanabilir bir şey değidi. Bu adımı attık. Afrika'da da insanların içme suyuna kavuşmasını temin ettik. Her eserin temelini atarken açılış tarihini birazda öne çıkararak ilan ediyoruz. Belirlenen tarihte açılışı yapıyoruz. Bir başka başarılı olduğumuz alan ağaç dikimidir. Uygun alan olan her yerde ağaçlandırma çalışmalarını sürdürüyoruz. 2023'e kadar 7 milyar fidanı toprakla buluşturmuş olacağız. Çevrecilikte bizimle kimse yarışamaz. Bizim için tabiatın imkanları Rabbimize hamdimizin vesilesidir. Geçtiğimiz 15 yılda her konuda ülkemize adeta çağ atlattık. Eğitimde inşaa ettiğimiz dersliklerle öğretmen sayımızı 906 bine çıkarttık. Sadece üniversiteli öğrencilere burs vermedik, ilköğretimde olan öğrencilere de destek olduk." Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında açılışı yapılan tesisler hakkında da bilgi verdi.   Erdoğan "375 tesisin 77 adedi baraj, 32 adedi gölet, 139 adedi sulama tesisi, 21 adedi içme suyu temin tesisi, 1 adedi ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi, 74 grup taşkın koruma tesisi, 4 ulaşım tesisi,12 grup ağaçlandırma ve ormancılık faaliyeti, 4 erozyon, sel ve çığ modelleme tesisi, 9 grup tabiat turizmini geliştirmek için milli park ve tabiat parklarında altyapı ve tanıtım merkezleri, 2 grup meteoroloji tesisi hizmete sunulacak. Milletimize hayırlı olsun” dedi.

2019'un Sonuna Kadar 1071 Gölet Tamamlanacak

                Yapılan çalışmalara ilişkin bilgi veren Orman ve Su İşleri Bakanı  Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "bin günde bin gölet" yaptıklarını, 2019'un sonuna kadar da 1071 göletin yapımını tamamlayacaklarını kaydetti.

                KKTC'ye su götürüldüğünü de anımsatan Prof. Dr. Eroğlu, dünyada ilk defa denizin altında boruları asarak, KKTC'ye su götürüldüğünü ifade etti.

                Bakan Prof. Dr. Eroğlu, Ilısu Barajı'nda sona gelindiğini, gelecek yıl su tutumuna başlanacağını, Melen Barajı'nın da yakında biteceğini söyledi.

                Afrika'ya da su götürüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afrika'da 1 milyon 700 bin kişiye su temin ettiklerini, sondaj kuyuları açtıklarını ve Erdoğan'ın talimatı üzerine Cibuti'ye baraj yapılacağını kaydetti.

                Türkiye'nin 8,5 milyon hektarlık bir sulama alanı olduğu bilgisini paylaşan Prof. Dr. Eroğlu, bu alanın şu ana kadar 6,5 milyon hektarının sulandığını kaydetti.

                Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2019'un sonuna kadar bölgesel gelişim projelerini hayata geçirmek için büyük bir seferberlik gerçekleştirdiklerini, GAP'ta çok ciddi ilerleme kaydedildiğini vurguladı.

                Ormancılık alanında da çok büyük mesafeler kat edildiğine dikkati çeken Prof. Dr. Eroğlu, Orman Genel Müdürlüğünün hizmet alanının genişlediğini, yurt içinde ve yurt dışında hizmet vermeye başladığını, milli ağaçlandırma seferberliği kapsamında 4 milyar fidan dikildiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın izniyle 4 milyar 1'inci fidanı da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin bahçesine dikmeyi istediklerini ifade etti.
tarafından yazılan bu haber, 427 defa okunmuştur.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Eğirdir Haber Akın Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

Copyright © 2010 Sinan Ofset Kuruluşudur.

Adres : Atatürk Caddesi No: 24 Eğirdir / Isparta [0 542 621 51 71]
Tel :0 246 311 46 75
Faks : 0 246 311 58 58
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]