• 3

01/Aralık/2017, 14:56 - Anasayfa // EĞİRDİR'DEN Haberi yazdır

Kaymakam Abdullah Akdaş, Açtı Ağzını, Yumdu Gözünü...

Kaymakam Abdullah Akdaş, Açtı Ağzını, Yumdu Gözünü...

İlçemizin turizm kapasitesinin arttırılması, turizm tesislerinin geliştirilmesi, Eğirdir turizm potansiyelinin hak ettiği seviyeye çıkarılması amacıyla düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Kaymakam Abdullah Akdaş, Eğirdir'in sorunlarının çözümü noktasında ilçe halkının da devlet ve yerel yönetime yardımcı olması gerektiğini belirtti.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kaymakam Abdullah Akdaş, Açtı Ağzını, Yumdu Gözünü...

 

İlçemizin turizm kapasitesinin arttırılması, turizm tesislerinin geliştirilmesi, Eğirdir turizm potansiyelinin hak ettiği seviyeye çıkarılması amacıyla düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Kaymakam Abdullah Akdaş, Eğirdir'in sorunlarının çözümü noktasında ilçe halkının da devlet ve yerel yönetime yardımcı olması gerektiğini belirtti. 

Kaymakam Abdullah Akdaş, halkın Eğirdir’de yapılan organizasyonlara katılmadığını ifade ederek "Ne için yapıyoruz bu faaliyetleri? Eğirdir’in ekonomisinin canlanması için. Fakat Eğirdir’in esnafından, vatandaşından çok fazla ilgi göremiyoruz." şeklinde serzenişte bulundu.

 Kaymakam  Abdullah Akdaş konuşmasında şunları söyledi:

EĞİRDİR HALKI ORGANİZASYONLARA İLGİ GÖSTERMİYOR...

“…Hem devlet olarak, hem yerel idareler olarak, hem de Sivil Toplum Örgütleri olarak bazı faaliyetler içerisindeyiz. Bu faaliyetlerin ana hedefi; ilçemizin ekonomisini, ilçemizin sosyal yaşantısını bir üst seviyeye çıkartmaktır. Bu konuda çeşitli sivil toplum örgütleri de çalışıyor ve devletin yanında. Ama bu tanıtımlar, bu organizasyonlar, sizlerin desteğiyle amacına ulaşabiliyor anca. Bu toplantı için 87 işletmemize Eğirdir Kaymakamı olarak kendi imzamla davetiye çıkarttık. Ama 40 kişi katılmış. Eğirdir’de yapılan her türlü faaliyete Eğirdir’linin ilgisinin çok az olduğunu görüyoruz. Organizasyonlara bizler, üç-beş tane gönüllü arkadaşımız katılıyor. Eğirdir’in esnafından, vatandaşından çok fazla ilgi göremiyoruz. Ne için yapıyoruz bu faaliyetleri? Eğirdir’in ekonomisinin canlanması için.

Örneğin Triatlon organizasyonu yapılıyor bu ilçede. Sadece Triatlon sporcuları ve aileleri, birkaç kamu görevlileri ve birkaç arkadaşımız katılıyor. Bu organizasyonlar yapıldığında ilçede bir hareketlilik meydana geliyor. Bu hareketlilik ne Kaymakamın cebine, ne Belediye Başkanının, ne Esnaf Odasının hiç kimsenin cebine doğrudan doğruya bir şey getirmiyor. Bizim amacımız, bizim derdimiz ilçemizde faaliyet gösteren her türlü iş erbabının önünü açabilmek, onların gelirlerinin üzerine bir gelir daha ekleyebilirsek, ilçe ekonomisini canlandıracağımızı düşünüyoruz. Bu sayede refahı arttırabileceğimizi düşünüyoruz. Dolayısıyla bu tür organizasyonlara ilgi, alaka göstermenizi, gelemiyorsanız en azından bir temsilcinizi  göndermenizde fayda var diye düşünüyorum”.

İLÇE EKONOMİSİNİN TEMEL TAŞI: ELMACILIK

Eğirdir’de ilçe ekonomisinin temel taşlarından biri olan Elmacılık konusunda da değinen ve önemli açıklamalarda bulunan Kaymakam Abdullah Akdaş: “İlçemizde önemli ikinci bir husus meyvecilik. Eğirdir ilçemizin ekonomisi daha çok meyveciliğe dayanıyor. Elma üretiminde Türkiye’de lideriz. Bu gurur verici bir olay. Fakat herkes elma üretemiyor. Bahçesi olan üretiyor. Soğuk Hava Deposu, kooperatiflerin var, özel kuruluşların var. Herkesin soğuk hava deposu yok” diye konuştu.

YENİ ARAYIŞLAR İÇERİSİNDEYİZ

İlçemizde yeni alternatifler, yeni arayışlar içerisinde olduklarını konuşmalarında ifade eden Kaymakam Akdaş, “Tarımda ve sanayide İlçemizde alternatif kaynak arayışı içerisindeyiz. Ama bizim için en önemli sektör Turizm sektörü. Eğer biz ilçede turizm sektörünü toparlayabilirsek, bundan 15-20 yıl öncesindeki hareketliliği yakalayıp onun da üzerine çıkabilirsek, doğrudan ya da dolaylı olarak herkes bundan mutlu olacak. Kamu kurumları da mutlu olacak, devlet de mutlu olacak.

TURİZM İŞLETMELERİ KENDİNE ÇEKİ DÜZEN VERMELİ...

Turizm sektöründe çalışan arkadaşlar olarak bu sektörde bir fiil çalışan arkadaşlar olarak yapmamız gereken çok şey var. Örneğin; Yeşilada’ya gittiğimizde ortadaki pejmürdeliği görüyoruz çoğu zaman (birkaç esnafımız hariç). Yazları bizlere gelen  bir sürü şikayetler var. Bu şikayetlerin muhatabı her nedense Kaymakam, Belediye Başkanı oluyor. Hesaplar konusunda ciddi sıkıntılar var. Gerek restaurantların, gerek pansiyonların gerekse otellerin alt yapı konusunda ciddi sıkıntılar var.

GELENLER MEMNUN DEĞİL...

            Geçen sene Belediyemizin yoğun gayretleriyle ‘Sakin şehir’ unvanını aldı bu ilçe. Sakin Şehir unvanını alırken buradaki esnaf arkadaşlarımızın veya dışarıdaki esnaflarımızın bu çalışmalardan ne kadar haberi vardı bilmiyorum. Ama o unvan alındıktan sonra ciddi şekilde turist sayısında ve kalitede artış olduğunu duyduk. Kimlere yansıdı bu; sizlere, işletmecilerimize yansıdı. Sakin Şehir unvanını aldık, kalite yükseldi diyoruz ama gelenleri biz memnun edebildik mi? Geri dönüşlere baktığımızda yok. Gelen taleplere, şikayetlere baktığımızda yok." diye konuştu.

HER ŞEY PARA DEMEK DEĞİL...

            Turizm işletmelerinin düzgün ve kaliteli hizmet sunmalarının önemini vurgulayan Akdaş "Bu sene güzel bir sezon geçirdik ama, gelecek sene bu sezon olur mu, olmaz mı? Bilemiyoruz. Ama emin olmamız gereken bir şeyler var. Düzgün, kaliteli hizmet sunarsak, alt yapımızı toparlayabilirsek, işletmelerimiz de güler güzü çok kazançtan ziyade memnuniyet kat sayısı yükseltilmiş bir müşteri potansiyelini yakalayabilirsek elbette ki bu kazanç sağlanacak. Elbette ki bu işin hedefinde ticari bir olgu var, onu bir tarafa koymuş değilim. Her şeyin para demek olmadığını, müşterinin bir sefer geldiğinde vakit, hem hizmetten, hem hesaptan memnun ayrıldıktan sonra sizin reklamınızı, sizin işletmenizin reklamını yapacağını hepimiz biliyoruz." ifadelerini kullandı.

KAMUOYU OLUŞTURMAK LAZIM...

İlçemizin altyapı ile ilgili ciddi sorunları bulunduğunu, bunları çözmek için azami gayret sarfettiklerini belirten Kaymakam Akdaş, sorunların çözümü noktasında kamuoyu oluşturulmasının önemine değinerek şunları söyledi: "Biz kamu kurumları olarak kendi çapımızda çalışmalarımız devam ediyor. Belediyenin de çalışmaları devam ediyor. Alt yapımızda ciddi sıkıntılar var. Sokaklarımızda,  caddelerimizde, gölün kenarında olsun, içinde olsun çok sıkıntılarımız var. Restore edilmesi gereken bazı yerlerimiz, turistik yerlerimiz var. Bunlarla alakalı da mücadele veriyoruz. Bu konuda da kamu oyu oluşturulması gerekiyor. Vatandaşımız da bir devlet büyüğü geldiğinde, siyasetçi geldiğinde bu olayı dillendirmesi gereken konular var. Kalemiz yıllardır o halde duruyor. Restorasyonunu yapamıyoruz.  Geçen sene 200 bin lira ödenek temin ettik, neresine yetecek. Bu konuda da kamuoyu oluşturmamızda fayda var."

Kaymakam Abdullah Akdaş konuşmalarını şu şekilde tamamladı: “Bugün işletmelerimizin elini yüzünü toparlayamıyoruz veya toparlatamıyorlar, bizden bir şeyler bekleyenler olabilir dedik. İşletmeler konusunda devletin ne tür desteği var, devletin bu konuya yaklaşımı nasıl? Onu göstermek için aklımıza ilk gelen kurum KOSGEB oldu. KOSGEB Müdürümüz bugün bizim aramızda ve kendisi de sizlere bir sunum yapacak. Bu konuda da sizleri aydınlatıp, finansman kaynağı konunda sizlere yardımcı olmak istiyoruz. O finansman kaynağının en azından bir kısmı hibe yoluyla veya düşük faizli kredi kullandırılmak suretiyle karşılayabilirsiniz, bu gayretli ve biraz daha çabuk yapabileceğimizi inanıyorum.

DEVLETİN BİR DE KIZGIN VE AZGIN YÜZÜ VAR...

Hakikaten çok ciddi bir sıkıntılarımız var. Biz devletin güler yüzünü göstermeye çalışıyoruz. Ama devletin kızgın, azgın bir yüzü var. Onu şimdiye kadar çok göstermedik. Önümüzdeki sezonu biz, bu sezon gibi geçirmek istemiyoruz.

DENETİMLER SÜRECEK...

Bizim denetim görevlilerimiz, bir gün değil, iki gün değil belki de on gün sizin işletmelerinize gelecek o işletmelerde ne oluyor, ne bitiyor, nasıl bir hizmet yapılıyor, kalitesi nedir? Standartları nedir? O standartlara uygun yapılıyor mu yapılmıyor mu? Bunların hepsini kontrol edeceğiz. En basitinden Adisyon. Turizm sektöründe adisyon açmayı bilmeyen arkadaşlarımız var. Bu konuda yine devlet olarak, Kaymakamlık, idareler olarak üzerimize düşeni yapıp eğitim çalışması da yapacağız. Bu ilk çalışma değil, son da olmayacak. Biz eğitim verdikten sonra neler değişecek ona hep beraber bakacağız.

Katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. Emeği geçen Bizim Eğirdir Platformuna, burada oldukları için basın mensuplarımıza ve KOSGEB müdürümüze çok teşekkür ediyorum”  dedi.

EMEL TURAN KARTAL (Eğirdir AKIN)

 

 
tarafından yazılan bu haber, 840 defa okunmuştur.
YORUM YAZ

ZEKİ TARHAN
KAYMAKAM AKDAŞ' IN BU FERYADINI DUYAN VAR MI DERSİNİZ?!!! BU HAYKIRIŞIN,BU ÇIĞLIĞIN ARKA PLANINI VE DE DERİN ANALİZİNİ, ZEKİ TARHAN' IN KALEMİNDEN "AKIN" VE MANŞET GAZETELERİ İLE SOSYAL MEDYADAN OKUYACAKSINIZ...
yuvam yıkılıyor
egirdirden bir nane olmaz kaymakam bey. boşuna uğraşmayın. oradaki insanlık taban yapmış...
osman bölükbaş
Duyarsızlığın en canlı örneği"DOĞALGAZ"konusunda.Koca ilçede depozito yatıran sadece 258 kişi.Yazıklar olsun.Konuşmaya geldimi mangalda kül bırakmayanlar,hava kirliliğini canlı olarak bizzat görüp yaşadıkları halde buna duyarsız kaldılar.Belediye meclis üyesi bir arkadaşım bile"Hükümet getirsin kardeşim"Siz bu kafada devam edin Türkiyede bir ilk olur Eğirdir.Ne konuda biliyormusunuz?Doğalgazı alan en son ilçe olarak tarihe geçer!Saygılar.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Eğirdir Haber Akın Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EĞİRDİR'DEN Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

Copyright © 2010 Sinan Ofset Kuruluşudur.

Adres : Atatürk Caddesi No: 24 Eğirdir / Isparta [0 542 621 51 71]
Tel :0 246 311 46 75
Faks : 0 246 311 58 58
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]